45 faktów o zielonych oczach

 Fakty o zielonych oczach

Nic nie mówi „wyjątkowy” lub „wyjątkowy” tak, jak para tajemniczych zielonych oczu wpatrujących się w ciebie. Nie tylko najrzadszy kolor oczu jest uważany za wysoce pożądany przez miliony, zielone oczy są owiane wiekami przesądów i znaczeń. Autorzy regularnie zwracają uwagę zarówno na zielonookie bohaterki, jak i złoczyńców. Malarze na przestrzeni wieków przedstawiali swoich poddanych z zielonymi oczami z różnych powodów. Na długo przed zielonookim potworem Szekspira starożytna mitologia grecka dołożyła swoje trzy grosze na temat najbardziej symbolicznego koloru oczu na świecie.

Ostatnio do odwiecznej fascynacji zielonymi oczami dołączyła współczesna nauka i pojawiły się zaskakujące teorie, nie mniej wstrząsające niż dawne przesądy. Niezależnie od tego, czy ty lub ktoś bliski ma zielone oczy, czy też cierpisz na „zielone oko zazdrości” dla kogoś, kto ma, będziesz zszokowany, gdy odkryjesz, jak głęboka jest ta królicza nora z naszą listą 45 fascynujących zielonych oczu oczy fakty:45 faktów o zielonych oczach

 1. Reprezentując zaledwie 2% światowej populacji, zielone oczy są absolutnie najrzadszym ze wszystkich kolorów oczu.
 2. Aby spojrzeć na prawdziwą rzadkość zielonych oczu: na całym świecie istnieje 28 razy większe prawdopodobieństwo posiadania brązowych oczu niż zielonych.
 3. Jednak w Irlandii zielone oczy są bardziej popularne niż brązowe.
 4. A na Islandii zielone oczy są jeszcze bardziej powszechne. Aż 86% Islandczyków ma zielone oczy!
 5. Chociaż zielone oczy są bardziej popularne w krajach północnych, mogą je mieć osoby dowolnej rasy lub pochodzenia etnicznego.
 6. Jednym z powodów istnienia zielonych oczu w każdej kulturze może być „jedwabny szlak”, na którym spotykali się kupcy z różnych starożytnych cywilizacji.
 7. W chińskiej wiosce Liqian około dwie trzecie jej mieszkańców ma zielone oczy. Historycy wysunęli teorię, że ta grupa może być potomkami wysiedlonego legionu żołnierzy rzymskich.
 8. Pomimo rzadkości występowania zielonych oczu u obu płci, szanse na ich posiadanie przez kobietę są większe niż u mężczyzny.
 9. Posiadanie zielonych oczu nie oznacza, że ​​dzielisz ten sam odcień ze wszystkimi, którzy je mają. Istnieje mniej więcej tyle odcieni zielonych oczu, ile jest odcieni zieleni w lesie.
 10. Niektóre nazwane odmiany kolorów zielonookich to limonka, szmaragd, jadeit i cyjan.
 11. Chociaż wszyscy o zielonych oczach mają standardowy odcień, kolor oczu może się zmieniać w ciągu dnia. Kiedy ktoś budzi się po raz pierwszy, jego zielone oczy mogą wydawać się „zamglone”. Ten kolor może ciemnieć w ciągu dnia, ponieważ krew krąży, a witaminy są rozprowadzane po całym ciele.
 12. Jednym z powodów, dla których zielone oczy są tak rzadkie na całym świecie, jest to, że są wynikiem nieszkodliwej mutacji genetycznej.
 13. Innym powodem, dla którego zielone oczy są rzadkie, jest to, że wymagają 16 unikalnych cech genetycznych.
 14. Właśnie dlatego rodzice o zielonych oczach nie mają tak dużego prawdopodobieństwa posiadania zielonookich dzieci.
 15. Częstym nieporozumieniem jest to, że brak melaniny powoduje zielone oczy. W rzeczywistości zielonoocy ludzie mają dużo żółtej melaniny i bardzo mało czarnej melaniny.
 16. Pomimo całego szumu nikt tak naprawdę nie ma „zielonych oczu”. To połączenie żółtej i brązowej pigmentacji w oczach tworzy wygląd zieleni.
 17. Nie myl piwnych oczu z zielonymi oczami (jak wiele osób). Oczy piwne są 2,5 razy częstsze i nie wynikają z tego samego dopasowania genetycznego.
 18. Nie tylko ludzie mogą mieć zielone oczy: kameleony, małpy, gepardy i papugi to tylko niektóre z wielu zwierząt, które mogą je mieć.
 19. Zielone oczy niemowlęcia będą brązowe lub niebieskie do około szóstego miesiąca życia.
 20. W przypadku małych dzieci zielony kolor oczu będzie się rozwijał i pogłębiał przez pierwsze trzy lata życia.
 21. W folklorze czarownice i istoty duchowe są regularnie przedstawiane z zielonymi oczami.
 22. Podobnie prawdziwi ludzie z zielonymi oczami od dawna uważani są za magicznych lub bliższych naturze.
 23. W wielu epokach zielone oczy były popularnym artystycznym wyborem malarzy, autorów literackich i fotografów.
 24. Nawet we współczesnych fikcyjnych przedstawieniach zielonoocy bohaterowie są powszechni z przykładami takimi jak Harry Potter, Królewna Śnieżka i wielu superbohaterów XX wieku.
 25. Co ciekawe, cała rodzina Lannisterów w popularnym serialu telewizyjnym Gra o tron ​​jest przedstawiana z zielonymi oczami.
 26. Innym mitem jest to, że osoby o zielonych oczach mają dłuższą żywotność. Badania tego nie potwierdzają.
 27. Posiadanie zielonych oczu nie zawsze oznacza spacer po parku. Osoby o zielonych oczach mogą być bardziej podatne na światłowstręt. Dzieje się tak, ponieważ brakuje im ochronnej melaniny osób o brązowych oczach.
 28. Ponadto osoby o jaśniejszym odcieniu zielonych oczu mogą być bardziej podatne na odmianę raka skóry znaną jako „czerniak”.
 29. Na szczęście osoby o zielonych oczach mogą nabrać otuchy, że kolor oczu nie ma wpływu na widzenie.
 30. Wiele badań sugeruje, że ludzie uważają zielone oczy za najbardziej atrakcyjny kolor w porównaniu z innymi rzadkimi kolorami, takimi jak orzechowy i szary.
 31. Podobnie badania sugerują, że heteroseksualni mężczyźni uważają zielone oczy za najbardziej pożądany kolor oczu dla towarzyszki.
 32. Być może z tych powodów zielone oczy są najbardziej pożądanym odcieniem kolorowych kontaktów.
 33. Badania wykazały, że zielone oczy mogą być faktycznie powiązane z pewnymi cechami osobowości.
 34. Niektóre cechy osobiste, które uważa się za bardziej powszechne u osób o zielonych oczach, to lojalność, kreatywność, ciekawość i pasja.
 35. Naukowcy odkryli również związek z zielonymi oczami i zwiększoną tolerancją na alkohol. Przyczyną tego może być genetyczne nakładanie się cech, które powodują zielone oczy i te, które powodują wysoką tolerancję na alkohol.
 36. Co bardziej zaskakujące, wydaje się, że wyższa tolerancja na ból jest powiązana z osobami o zielonych oczach. Na przykład jedno z badań sugeruje, że kobiety o zielonych oczach mniej reagują na bóle porodowe.
 37. Przy tak wielu mitach i badaniach faworyzujących zielone oczy, jedna reputacja nie jest tak pozytywna. William Shakespeare w swojej sztuce Otello mówił o zazdrości jako o „zielonookim potworze”. Od tego czasu zielonooki potwór stał się trupą kulturalną.
 38. Chociaż Szekspir spopularyzował związek z zielonymi oczami i zazdrością, sugerowano, że zielone oczy symbolizowały zazdrość od starożytnej Grecji.
 39. Jednym z możliwych greckich źródeł związku z zielonymi oczami i zazdrością jest sytuacja, w której Kupidyn staje się zazdrosny o Herkulesa, który zdobywa serce swojej kochanki Psyche. W odpowiedzi Kupidyn przemienia się w zielonookiego potwora i porywa kobietę swoich marzeń.
 40. Zauważono również, że starożytne egipskie oko Horusa było powszechnie wykonane z zielonym klejnotem zamiast tęczówki. Oko Horusa było noszone jako amulet chroniący noszącego przed chorobami.
 41. Jednym ze słynnych miejsc, w których możemy zobaczyć przynależność zielonych oczu do zazdrości, jest mural na ścianach Zamku Kopciuszka w Walt Disney World. Tutaj twarz i oczy Drizelli – jednej z zazdrosnych przyrodnich sióstr – są zbudowane z zielonego włoskiego szkła, aby reprezentować jej paraliżującą zazdrość.
 42. Bardzo rzadko zdarza się mieć zielone oczy i rude włosy, ale jeszcze rzadziej niebieskie oczy i rude włosy. Przepraszam, Zielonooki, nie można wygrać we wszystkim!
 43. Istnieje odmiana słonecznika znana jako „zielonkolistne liście”. Mówi się, że po upadku pedałów wewnętrzny dysk wygląda jak małe zielone oko unoszące się nad Ziemią.
 44. Mała ryba głębinowa jest nazywana „zielonookim” ze względu na jej żywe, zbyt duże oczy, które wydzielają zielony opalizujący kolor.

Cztery pięć . Pomimo ich rzadkości, wiele celebrytów wydaje się mieć zielone oczy. Niektórzy nawet zastanawiali się, czy sam kolor oczu wystarczy, aby odnieść sukces w aktorstwie lub przemyśle muzycznym? Oto rozszerzona lista niektórych znanych zielonookich gwiazd, które możesz rozpoznać:

Gwiazdy o zielonych oczach — Adele, John Krasinski, Angelina Jolie, Scarlette Johansson, Kristen Stewart, Channing Tatum, Drew Barrymore, Lindsey Lohan, Amanda Seyfried, Emma Stone, Jude Law, Kate Hudson, Adrien Brody, Jessica Biel, Benicio Del Toro, Jennifer Connelly, Amanda Bynes, Alicia Silverstone, Ashley Olsen, Jared Paladecki, Bruce Willis, Kate Middleton, Keri Russell, Carrie Underwood, Julianne Moore, Alex Pettyfer, Clive Owen, Paul Rudd, Dolly Parton, Harrison Ford i Jack Nicholson.