50 faktów psychologicznych

  Fakty psychologiczne

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego często zachowujemy się tak irracjonalnie? Psychologowie też to robią, czego efektem są niezliczone badania dotyczące natury ludzkiej. Chociaż wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi, a do ostatecznej odpowiedzi na przykład, dlaczego zakochujemy się w konkretnej osobie jest jeszcze długa droga, to dzięki nim wiemy teraz dużo więcej o tym, jak się czujemy , myśleć i zachowywać się. Tutaj zebraliśmy 50 udowodnionych psychologicznych faktów, które wiele wyjaśniają naturę ludzką i całkowicie zmienią sposób, w jaki postrzegasz świat.

Nasz wczesny związek z matką ma konsekwencje na całe życie

Jest powód, dla którego psychologowie pytają cię o twoją matkę. Jeden z najsolidniejszych pokazują nam odkrycia psychologii , że bez względu na to, gdzie się urodziliśmy, przeszły związek, jaki mieliśmy z naszym głównym opiekunem, ma ogromny wpływ na nasze intymne relacje w dorosłym życiu, sposób, w jaki radzimy sobie ze stresującymi wyzwaniami lub nasze zachowanie wobec naszego zdrowia.

Dobre samopoczucie niekoniecznie oznacza zdrowe

Wszyscy chcemy być szczęśliwi, ale jeśli chcesz być zdrowy, powinieneś raczej szukać sensu, mówi a badanie prowadzone przez Barbarę Fredrickson . Zbadali geny ludzi, którzy angażują się w wiele czynności, które sprawiają, że czują się dobrze, ale brakuje im prawdziwego znaczenia (jak np. intensywne wychodzenie) i wyniki były szokujące: mieli te same wzorce ekspresji genów, co ludzie narażeni na chroniczne przeciwności losu . Grupa sugeruje, aby przestać gonić za chwilowymi radościami i zacząć szukać zajęć, które mają sens.

Stres może nam dobrze zrobić

Wbrew powszechnemu przekonaniu stres nie zawsze jest zły, w rzeczywistości może być dla ciebie dobry. Psychologowie od dawna obserwowali , że stres pomaga skuteczniej wykonywać zadania i może motywować do osiągania celów. Jednak ważne jest, aby mieć dobre sposoby na reagowanie na nie i mieć możliwość wyzdrowienia – bez nich staje się niezdrowe, czyniąc nasze życie nieszczęśliwym.

Następny: 35 Fakty o piwnych oczach

Mówienie w obcym języku zmienia twoje decyzje

Ty byś tak nie pomyślał, ale możesz podejmować inne decyzje, gdy mówisz w swoim drugim języku. Według badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago uczniowie posługujący się językiem obcym podejmowali mniej emocjonalne i bardziej racjonalne decyzje. Sugeruje to, że możemy inaczej przetwarzać informacje, gdy mówimy w innym języku.

Niektóre emocje są uniwersalne

Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, ludzie rozpoznają, czy robisz smutną, szczęśliwą, zdegustowaną, przestraszoną, zdziwioną lub wściekłą minę. Z tego powodu emocje te nazywane są uniwersalne emocje i są znane w różnych kulturach w bardzo młodym wieku.

Więzi społeczne mogą być dla nas ważniejsze niż jedzenie

Hierarchia Maslowa jest prawdopodobnie błędna. Jego hierarchia ludzkich potrzeb mówi, że na podstawowych poziomach kierujemy się podstawowymi fizjologicznymi instynktami przetrwania i dopiero po zaspokojeniu tych potrzeb możemy przejść do innych potrzeb, takich jak więzi społeczne i samorealizacja. Ale mówią aktualne badania w przeciwnym razie, jak pokazuje, naszą najbardziej podstawową potrzebą jest przynależność i połączenie z innymi ludźmi. To właśnie sprawia, że ​​angażujemy się w działania prowadzące do samozachowania lub samorealizacji.

Niektórzy z nas wyczuwają kolory

Niektórzy z nas widzą kształty emocji, wąchają kolory lub słyszą kształty. Ten ciekawe zjawisko neuropsychologiczne nazywa się synestezją i ma miejsce, gdy nasz umysł mimowolnie miesza doznania, które normalnie są doświadczane oddzielnie. Ludzie, którzy tego doświadczają, rodzą się z tą umiejętnością.

Botoks może leczyć depresję

Zgodnie z teorią mimicznego sprzężenia zwrotnego mimika twarzy wpływa na to, jak się czujemy. Więc naukowcy tymczasowo unieruchomili mięśnie potrzebne do smutnej mimiki za pomocą zastrzyków z botoksu. To sprawiło, że ludzie stracili negatywne doświadczenia emocjonalne i zgłaszali zmniejszenie objawów depresji.

To, co przytrafia się nam we wczesnej dorosłości, zostaje z nami na dłużej

Czy zauważyłeś, jak twoja mama lubi dużo mówić o rzeczach, które przydarzyły jej się, gdy miała dwadzieścia kilka lat? A może zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzie uwielbiają historie o dojrzewaniu nastolatków? Nasze upodobanie do przywoływania wspomnień z okresu dorastania i wczesnej dorosłości nazywa się „ guz wspomnieniowy ”, i może to być spowodowane wieloma zmianami, których doświadczamy w tym czasie, a nasz umysł ma tendencję do zapamiętywania zmian bardziej niż nieco bardziej monotonne okresy.

Następny: 60 Zabawne fakty o mnie

Słuchanie muzyki klasycznej jest dobre dla twojej pamięci

Czy chcesz osiągać lepsze wyniki w nauce czegoś? Być może nadszedł czas, aby otworzyć folder z muzyką klasyczną, ponieważ stwierdzono, że słuchanie muzyki klasycznej poprawia wydajność pamięci nawet osób starszych. Odkrycie jest tak solidne, że ma swoją własną nazwę: „ Efekt Vivaldiego ”.

Nasi przyjaciele znają przyszłość naszego romantycznego związku lepiej niż my

Według Tary Macdonald i Michaela Rossa , jeśli jesteś zakochany i chciałbyś wiedzieć, czy to przetrwa, po prostu zapytaj mamę. Zgłosili, że randkujące pary mają tendencję do przewidywania długowieczności swoich związków przez różowe okulary, więc pytanie ich przyjaciół i rodziny było znacznie lepszym predyktorem tego, czy ich romanse przetrwają.

Preferujemy własny akcent już w wieku 5 miesięcy

Niemowlęta rodzą się ze zdolnością rozumienia wszystkich akcentów świata, ale już w wieku 5 miesięcy zaczynają to rozumieć wolą i słuchają akcentu swojej matki i unikaj kontaktów z ludźmi z innymi akcentami.

Dzieci z dysleksją są bardziej wrażliwe emocjonalnie

Chociaż często dysleksja jest postrzegana tylko jako problem, może być oznaką wyjątkowo funkcjonującego mózgu o wielu mocnych stronach. Na przykład, oglądając te same filmy, były dzieci, u których zdiagnozowano dysleksję zauważony dawać więcej reakcji emocjonalnych niż dzieci bez niego, co sugeruje nietypowy, wzmocniony sposób zauważania i przetwarzania sygnałów emocjonalnych.

Doświadczenia sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi niż prezenty materialne

Jeśli chcesz dać idealny prezent, pamiętaj o tym sugerują badania psychologiczne że kupowanie doświadczeń ma trwalszy pozytywny wpływ na szczęście ludzi niż przedmioty materialne, a patrząc wstecz, ludzie będą również wierzyć, że wydali pieniądze mądrzej.

Izolacja może nas zranić fizycznie

Zadzwoń do babci! Izolacja społeczna i poczucie osamotnienia mają dla nas poważne konsekwencje: czynią nas bardziej podatnymi zdrowia psychicznego i może prowadzić do poważnych, niepożądanych skutków sercowo-naczyniowych.

Następny: 101 Bezużyteczne fakty

Narcystyczni ludzie są bardziej zaangażowani politycznie

Badanie kto bierze udział w wyborach i innych działaniach politycznych, naukowcy doszły do ​​zaskakującego wyniku: osoby bardziej narcystyczne mogą być bardziej zaangażowane w takie działania, czy to podpisywanie petycji, wpłacanie pieniędzy czy kontaktowanie się z politykami. Dodajmy do tego fakt, że ludzie narcystyczni również przedkładają własne korzyści nad potrzeby społeczne, a być może dostrzeżemy źródło niektórych naszych obecnych problemów.

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi nie tylko naszym płucom, ale także mózgom

Po zbadaniu mózgu starszych kobiet z chorobą Alzheimera, odkryli naukowcy mózgi tych kobiet wykazywały mniejszą objętość mózgu, które żyły na obszarach narażonych na wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza w porównaniu z tymi, które tego nie robiły. Sugeruje to, że zanieczyszczone powietrze może uszkodzić nasz mózg, zmieniając jego strukturę negatywnie.

Bardziej niespokojni są mieszkańcy Zachodu

Według nauka , zbierając dane od 147261 dorosłych w wieku od 18 do 99 lat, lęk występuje częściej w krajach o wysokich dochodach niż w krajach o uboższym środowisku społeczno-ekonomicznym. Badanie sugeruje ponadto, że biedniejsi ludzie mieszkający w krajach zachodnich są najbardziej niespokojną populacją na świecie.

Ateiści śpią lepiej niż katolicy

W artykule opublikowanym w American Academy of Sleep Medicine naukowcy twierdzą, że ateiści i agnostycy znacznie częściej śpią lepiej niż katolicy i baptyści.

Szczęście jest zaraźliwe

I taki też jest smutek. Podstawą tego zjawiska może być nasza naturalna skłonność do naśladowania zachowań i mimiki innych osób. Naukowcy mówią ta emocjonalna synchronizacja zachodzi nieświadomie, ale jej zakres zależy od intymności, jaką dzielimy z drugą osobą.

Osoby o niższej pewności siebie mają większe szanse na sukces

Ludzie zwykle myślą, że wysoka pewność siebie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu, ale zdaniem psychologów biznesu Tomasa Chamorro-Premuzica , to nie do końca prawda, jak mówi, „wystarczająco niska” pewność siebie sprawia, że ​​jesteś bardziej otwarty na informacje zwrotne i zmiany zachowań, które przekładają się na lepsze wyniki w pracy.

Odpowiednie godziny snu znacznie poprawiają naszą pamięć

Chcesz coś zapamiętać? Zapewnij sobie dobry sen: Według badania , świeże wspomnienia lepiej się trzymają, jeśli po ich przestudiowaniu mamy zasłużony odpoczynek.

Pisanie ręczne czyni dzieci mądrzejszymi

Chociaż życie staje się coraz bardziej cyfrowe, psychologowie opowiadają się za utrzymaniem pisma odręcznego w naszym programie nauczania. Wydaje się aby dzieci piszące odręcznie uczyły się i zapamiętywały lepiej niż te używające klawiatury. Może to wynikać z faktu, że pismo odręczne aktywizuje więcej zmysłów, co pomaga tworzyć połączenia między różnymi częściami mózgu.

Marzyciele są bardziej kreatywni

W naszej kulturze błądzenie myślami jest postrzegane jako coś złego, ale tak naprawdę zdaniem psychologa może to być po prostu objaw bycia inteligentnym i bardziej kreatywnym.

To, co mówimy jako pierwsze, przykleja się do innych

Pierwsze wrażenie jest ważniejsze niż myślisz. Naukowcy zaobserwowali w wielu momentach naszego życia, zwłaszcza podczas przekonywania innych, więc nie bój się mówić pierwszy. Ludzie mają tendencję do zapamiętywania pierwszego argumentu przez dłuższy czas, a także silniej wpływają na naszą opinię.

Nasza pamięć krótkotrwała trwa mniej niż pół minuty

W klasyczne studium psychologii poznawczej uczestnicy, którzy musieli zapamiętać 3 ciągi liter, mogli przypomnieć sobie 80% z nich po 3 sekundach, ale po 18 sekundach pamiętali tylko 10%. Od tego czasu efekt ten został niezawodnie powtórzony, co sugeruje, że mogłeś już zapomnieć o niektórych faktach, które przeczytałeś powyżej.

Następny: Cztery pięć Fakty o zielonych oczach

Smutna muzyka sprawia, że ​​nasze myśli błądzą

W badaniu obrazowania mózgu odkryli naukowcy że słuchanie smutnej, ale nie wesołej muzyki zwiększa siłę błądzenia myślami. Spowodowało to również, że ludzie skupili się na sobie i myśleli o sobie, podczas gdy ludzie słuchający radosnej muzyki bardziej myśleli o samej muzyce i innych ludziach.

Osoby najbardziej niekompetentne są najmniej świadome własnej niekompetencji

Istnieje wiarygodnie zaobserwowany efekt, nazwany na cześć jego pierwotnego obserwatora jako Efekt Dunninga-Krugera , który opisuje błąd poznawczy, zgodnie z którym osoby o niskich zdolnościach do wykonania zadania najprawdopodobniej przeceniają swoje wyniki. Osoby te po prostu nie dostrzegają swojego braku umiejętności, przez co nie są w stanie obiektywnie ocenić własnych kompetencji.

Regularne pomaganie innym może wydłużyć nasze życie

Przeglądając efekty regularnego wolontariatu, stwierdzili psychologowie że może zmniejszyć wczesną śmiertelność o 22% w porównaniu z osobami, które nie biorą udziału w takich zajęciach. Stali pomocnicy zgłaszali również zmniejszenie objawów depresji oraz wzrost poczucia satysfakcji z życia i dobrego samopoczucia.

Bardziej wrogo nastawieni ludzie posiadają bardziej agresywne rasy psów

Osobowość właścicieli ras stereotypowo agresywnych, jak rottweiler czy owczarek niemiecki, został porównany właścicielom stereotypowo spokojnych ras, takich jak Labs i Golden Retriever. Wynik? Stwierdzono, że mają wyższy poziom gniewu, agresji i wrogości.

Cotygodniowe ćwiczenia mogą zapobiec degradacji do choroby Alzheimera

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Alzheimer’s Research and Therapy odkryli, że kiedy pacjenci z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych zaczęli ćwiczyć fizycznie co najmniej trzy razy w tygodniu, ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera znacznie się zmniejszyło. Czas odkurzyć nasze buty do biegania.

Są specjalne okresy, kiedy alkohol jest dla nas okropny

Chociaż nadużywanie alkoholu jest zawsze szkodliwe dla zdrowia mózgu, istnieje wydają się być 3 szczególnie wrażliwymi okresami , kiedy intensywne spożywanie alkoholu powoduje skumulowane długotrwałe szkodliwe skutki dla mózgu: ciąża (od poczęcia do urodzenia), późniejszy okres dojrzewania (15-19 lat) i starsza dorosłość (powyżej 65 lat).

Odrzucenie dosłownie cię rani

Czy kiedykolwiek poczułeś uderzenie w brzuch po tym, jak ktoś cię odrzucił? Nic dziwnego, że odrzucenie tak bardzo boli. A według badań neuroobrazowych te same obszary mózgu są aktywowane podczas społecznie i fizycznie bolesnych doświadczeń, co skutkuje bardzo podobnymi bolesnymi doświadczeniami.

Stres podczas ciąży zmienia nasz mózg

Mózgi niemowląt mogą być kształtowane przez doświadczenia matki podczas ciąży. Nowe badanie łącząc neuroobrazowanie z próbkami hormonalnymi, odkryli, że dzieci kobiet, które doświadczały stresu, mają inną strukturę mózgu w porównaniu ze zdrowymi, szczególnie w obszarach ważnych w odpowiedziach emocjonalnych, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów emocjonalnych w późniejszym życiu.

Nie zmienimy naszego zachowania słysząc, że jest złe

Czy chcesz przekonać kogoś, by przestał robić coś irytującego, na przykład zaśmiecanie? Psychologowie doradzają raczej skupiasz się na pozytywnym wyniku swojego przekazu, powiedz na przykład: „Prawie każdy, kto tu mieszka, wyrzuca swoje śmieci do śmietnika”. W ten sposób odpowiednie zachowanie jest przedstawiane jako norma społeczna, a ludzie nieświadomie skłaniają się do jej przestrzegania.

Ludzie z różnych kultur inaczej przetwarzają informacje

Zostało to pokazane w wiele badań , że oglądając scenę, większość Amerykanów skupia się na wizualnie najbardziej wyróżniającym się obiekcie, podczas gdy większość mieszkańców Azji Wschodniej skupia się na tle i kontekście. Sugeruje to, że od początku percepcji ludzie z kultur wschodnioazjatyckich postrzegają ludzi i przedmioty bardziej w relacji do ich otoczenia.

Mózgi ojców reagują inaczej na córki i synów

Inaczej ojcowie zachowują się w stosunku do córek i synów: są bardziej uważni i wrażliwi na potrzeby córek, częściej im śpiewają, bardziej otwarcie mówią o swoich emocjach wobec nich. W badaniu opublikowanym w Behavioral Neuroscience zbadano neuronalne podłoże tego zachowania: pokazywanie ojcom radosnych min ich córek skutkowało wyższą aktywacją obszarów mózgu zaangażowanych w nagradzanie, regulację emocjonalną i przetwarzanie twarzy.

Bonusy nie zawsze działają

Według badanie przeprowadzone w Indiach i Stanach Zjednoczonych , duże premie podnosiły wydajność robotników tylko w niektórych przypadkach: jeśli wykonywali prace mechaniczne. Ale w przypadku pracy wymagającej wykorzystania zdolności kognitywnych, duże nagrody były w rzeczywistości szkodliwe dla wydajności.

Nocne sowy są bardziej inteligentne

Znaleziono badanie ci ludzie, którzy śpią i budzą się późno, aby byli bardziej inteligentni. Może to wynikać z ich tendencji do odbiegania od normalnie wykonywanych czynności, w tym przypadku zwykłego społecznego funkcjonowania polegającego na aktywności w ciągu dnia.

Nieproporcjonalnie cenimy rzeczy, które zostały przez nas wykonane

Bardziej cenimy rzeczy, gdy byliśmy zaangażowani w ich tworzenie, a ludzie również postrzegają ich twórczość – nawet jeśli jest bardzo amatorska – jako podobną wartościowo do twórczości ekspertów. Naukowcy nazywają to zjawisko efekt Ikei .

Jesteśmy źli w przewidywaniu naszych reakcji emocjonalnych

A grupa badawcza badała pary i poprosili ich, aby przewidzieli swój stan emocjonalny po ewentualnym rozstaniu w przyszłości. Jaki był wynik po ponownej wizycie u nich, jeśli rzeczywiście doszło do zerwania? Większość uczestników znacznie przeceniła poziom stresu, jaki odczuwają, aw prawdziwym życiu byli o wiele mniej zaniepokojeni.

To, kogo uznamy za gorące, zależy od naszej własnej atrakcyjności

Analiza portalu randkowego odkrył, że ludzie wolą umawiać się z osobami o podobnym poziomie atrakcyjności. Efekt ten jest bardziej powszechny u kobiet. W porównaniu z nimi mężczyźni wydają się bardziej zwracać uwagę na inne cechy przy wyborze potencjalnej randki.

Myślenie, że zostaniesz sam, może spowodować spadek inteligentnego myślenia

Uczestnicy badania którzy myśleli, że zostaną sami w późniejszym życiu, mieli mniejsze szanse na logiczne funkcjonowanie po otrzymaniu tej informacji. Pozostali uczestnicy, którzy otrzymali złe prognozy niepowodzeń pozaspołecznych, nie wykazywali pogorszenia funkcji poznawczych, podkreślając rolę przynależności społecznej w świadomym myśleniu.

Depresja może postarzać twój mózg

Podczas badania starszej społeczności, odkryli naukowcy że po depresji ludzie mają mózgi w gorszym stanie. Mózg dosłownie skurczył się w swojej objętości! Osoby starsze z depresją mają większe problemy z pamięcią niż ich rówieśnicy.

Uważamy symetrię za atrakcyjną

Ludzie uważają symetrię twarzy i ciała za atrakcyjną, ale nie martw się, jeśli twoja twarz nie jest całkowicie symetryczna. To zostało udowodnione że dodając symetryczną biżuterię lub farbę do twarzy do asymetrycznych twarzy, ludzie również je preferowali.

Kończyny niektórych ludzi mają własny umysł

Syndrom obcej ręki najczęściej występuje po udarze mózgu lub innym uszkodzeniu mózgu. Zgłaszają wrażenie, jakby ich ręka była kontrolowana przez kogoś innego. Może zachowywać się zupełnie z własnej woli. W niektórych przypadkach zgłaszano nawet próbę wyrządzenia krzywdy właścicielowi ręki.

Ludzie, którzy cenią sobie czarny humor, mają wyższe IQ

Zabawni ludzie, a zwłaszcza ci, którzy lubią czarny humor, stwierdzono, że być bardziej inteligentni niż ich mniej zabawni rówieśnicy. Ich inteligencja zarówno werbalna, jak i niewerbalna była wyższa, ponadto byli mniej agresywni niż osoby nielubiące czarnego humoru.

Prawie zawsze nie doceniamy, ile czasu zajmie ukończenie zadania

Studenci kończą średnio 3 tygodnie później , zgodnie z ich „najbardziej realistycznymi” szacunkami i tydzień później niż ich „najgorszy scenariusz”. Ten nadmiernie optymistyczny sposób planowania nazywany jest przez psychologów błędem planowania.

Wszyscy myślimy, że jesteśmy lepszymi niż przeciętni kierowcami

Chociaż statystycznie jest to niemożliwe, zapytany, większość ludzi odpowie że są lepszymi niż przeciętni kierowcami. Jeśli powiedzą im, że inni się z nimi nie zgadzają, po prostu będą argumentować, że kategoria dobrej jazdy innej osoby nie jest tak dokładna jak ich.

Jedna na sto osób dosłownie odczuwa ból innych

Neuropsycholodzy odkryli, że wyrażenie „Wiem, co czujesz” jest dosłownie prawdziwe w przypadku niektórych z nas. Ci ludzie, kiedy widzą, że inni są dotykani lub ranieni, doświadczają tego samego dotyku lub czują się zranieni. Nienajlepsze towarzystwo dla twojego następnego horroru, prawda?

+1 Chociaż te fakty są interesujące, zabawne i wiele nam mówią o naturze ludzkiej, nigdy nie zapominaj, że większość z nich została opisana po przeprowadzeniu badań na niewielkiej liczbie określonych populacji. Ale faktem jest, że stanowią wspaniały sposób na zadawanie pytań i rozpoczęcie kopania we wspaniałym i dziwnym świecie badań psychologicznych, a ostatecznie całkowicie zmieniają sposób, w jaki postrzegasz świat.

Więcej Fakty :

100 faktów WTF // 30 faktów o bursztynowych oczach // 45 faktów o zielonych oczach //
101 bezużytecznych faktów // 35 faktów o piwnych oczach // 50 przerażających faktów