Halloweenowe fakty

  Halloweenowe fakty

To najwspanialszy czas w roku! Upiorny sezon dobiega końca, a główne wydarzenie jest tuż za rogiem: Halloween . Niezależnie od tego, czy planujesz obżerać się ulubionymi horrorami z miską halloweenowych cukierków na kolanach, czy też wziąć udział w najgorętszej imprezie w swoim majsterkowaniu Inspiracja Stranger Things kostium, te fakty na temat starożytnych tradycji, przesądów i ciekawostek na temat klasycznego horroru na Halloween z pewnością będą zabawnym początkiem rozmowy!

40 zabawnych, przerażających i strasznych faktów na temat Halloween

Znalezienie pająka w noc Halloween to szczęście

W wielu kulturach pająki mogą być uważane za oznakę bogactwa i dobrobytu. Znalezienie go w noc Halloween może oznaczać, że ukochana osoba czuwa nad tobą.W Alabamie przebieranie się za postacie religijne na Halloween jest nielegalne

Alabama ma wiele dziwnych praw, takich jak zakaz sztucznych wąsów w kościele lub praktyka wkładania lodów w rożki do tylnej kieszeni. Przebieranie się za zakonnicę, księdza lub innego członka duchowieństwa jest nielegalne. Jeśli zdecydujesz się uderzyć na miasto w jednym z tych kostiumów, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 USD.

Maska Michaela Myersa w Halloween pierwotnie była maską Kapitana Kirka

Dział rekwizytów do filmu miał za zadanie znaleźć maskę dla kultowego złoczyńcy Michaela Myersa w kultowym klasyku z 1978 roku Halloween. W końcu wybrali maskę Kapitana Kirka, ponieważ była stosunkowo pozbawiona cech charakterystycznych, zmienili włosy i oczy, a następnie pomalowali ją na biało, aby przynieść nam maskę zabójcy, którą znamy i której się dziś boimy.

Samhain rozpoczyna się 31 października

Samhain to starożytna celtycka tradycja celebrująca koniec żniw i witanie zimy. Współcześni praktykujący czary nadal świętują to do dziś, chociaż praktyki znacznie się zmieniły od czasu ich rozpoczęcia w IX wieku. Uważa się, że zasłona jest cieńsza, więc duchy i wróżki mogą swobodnie wędrować po królestwie śmiertelników.

Świętom Samhain przypisuje się początek noszenia kostiumów 31 października

Celtycka tradycja Samhain obejmowała rozpalanie ognisk i noszenie kostiumów, aby odpędzić duchy przechodzące w nocy 31 października.

Podobną tradycją w Hong Kongu jest Festiwal Głodnych Duchów

Uważa się, że 15 dnia 7 miesiąca księżycowego co roku otwierają się wrota podziemi, pozwalając duchom i potworom ponownie przebywać wśród żywych. Rodziny często zostawiają ofiary dla swoich przodków, aby mogli przebłagać złe duchy.

Czarne koty w Halloween były często uważane za czarownice w przebraniu

Zmiana kształtu czarownic od dawna jest częścią ich mitologii i uważa się, że czarne koty na Halloween mogą być czarownicami w przebraniu. Czarne koty są tak czy inaczej postrzegane jako zły omen, co niestety czyni je jednymi z najmniej prawdopodobnych kotów do adopcji.

Efekty dźwiękowe noża z Halloween zostały osiągnięte przez dźganie arbuzów

Artyści Foley używają szerokiej gamy mediów do tworzenia efektów dźwiękowych, które słyszymy na dużym ekranie. I klasyka horroru Halloween arbuzy służyły jako instrument dźwiękowy.

Harry Houdini zmarł w Halloween w 1926 roku

Słynny uciekinier i magik Harry Houdini zmarł z powodu pęknięcia wyrostka robaczkowego w Halloween w 1926 roku. Niektórzy uważają, że nagłe zapalenie wyrostka robaczkowego zostało spowodowane serią uderzeń w brzuch sprzed zaledwie kilku dni.

Szkotki wierzyły, że mogą zobaczyć swoich przyszłych mężów w noc Halloween, patrząc na mokre prześcieradła

W średniowieczu szkockie kobiety moczyły prześcieradło i wieszały je przy kominku, aby rzucić okiem na to, jak będą wyglądać ich przyszli mężowie.

W latach czterdziestych cukierek albo psikus został tymczasowo zakazany ze względu na racje cukru

Podczas II wojny światowej Amerykanie byli zmuszani do racjonowania wielu rzeczy, w tym cukru. Z powodu tego cukierka albo psikusa został zakazany, aby uniknąć masowych ilości cukierków i smakołyków wytwarzanych przy użyciu cukru.

Używanie głupich sznurków na Halloween w Hollywood jest nielegalne

Jeśli zostaniesz przyłapany na używaniu puszki neonowej pianki w sztyfcie, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 USD i 6 miesięcy więzienia.

Francja zakazała osobom powyżej 12 roku życia noszenia kostiumów klauna lub makijażu na Halloween

Przed wprowadzeniem zakazu nastolatki przebierały się za klaunów i dzierżyły broń, powodując wiele aresztowań z powodu przemocy i chaosu. Od czasu wprowadzenia zakazu przestępczość związana z klaunami znacznie spadła.

Wróżenie w lustrze, aby zobaczyć twarz swojego przyszłego współmałżonka w noc Halloween było powszechne w XIX wieku.

W epoce wiktoriańskiej kobiety w Halloween siedziały w zaciemnionym pokoju i wpatrywały się w lustro, mając nadzieję, że może ono ujawnić twarze ich przyszłych kochanków. Wróżenie jest dziś nadal powszechne wśród praktykujących czary, którzy wpatrują się w obsydianowe lustra w celu wglądu w przyszłość.

Mówi się, że dzieci urodzone w noc Halloween mają specjalne powiązania z duchami

Powszechnie uważa się, że Halloween to czas, w którym przerzedza się zasłona między żywymi a umarłymi. Uważa się, że dzieci urodzone w tym dniu mają szczególny związek z duchami z tego powodu.

Pełnia księżyca w Halloween zdarza się tylko raz na 19 lat

Podczas gdy pełnia księżyca jest często przedstawiana w mediach związanych z Halloween, w rzeczywistości jest to dość rzadkie. Cykl księżycowy między pełniami księżyca wynosi 29,5 dnia, a październik ma 31 dni, co sprawia, że ​​pełnie księżyca są rzadkie. Co więcej, każda pełnia księżyca w Halloween to niebieski księżyc! Możemy rzucić okiem na następną pełnię księżyca w Halloween w 2039 roku.

Program Peanuts i Kaczor Donald pomogły ożywić Halloween pod koniec lat czterdziestych

Po zakazie cukierka albo psikusa ze względu na racjonowanie cukru duch Halloween praktycznie zniknął. Kiedy skończyły się reglamentacje cukru, firmy produkujące słodycze wykorzystywały programy dla dzieci i szorty do reklamowania swoich produktów. Z pomocą Charliego Browna i Kaczora Donalda byli w stanie ponownie wzbudzić emocje wśród dzieci w całej Ameryce i ożywić cukierek albo psikus.

Rzepa była pierwszym Jack-o-Lantern

Irlandczycy i Szkoci używali rzepy do odpędzania złych duchów przemierzających ziemię podczas przerzedzania zasłony. Kiedy wyemigrowali do Ameryki, odkryli, że dynie działają znacznie lepiej.

Niektórzy uważają, że pohukiwanie sowy w Halloween może być ostrzeżeniem przed czyjąś śmiercią

Sowy od dawna postrzegane są jako zapowiedź nieszczęścia lub śmierci, a usłyszenie zewu sowy w noc Halloween może oznaczać, że ktoś w twoim życiu jest w niebezpieczeństwie.

Jack-o-latarnie wzięły swoją nazwę od irlandzkiej opowieści o mężczyźnie imieniem Jack, któremu odmówiono wstępu zarówno do nieba, jak i do piekła

Stingy Jack to postać z irlandzkiego folkloru o człowieku, który trzykrotnie oszukał Diabła, aby nie odebrał mu duszy. Kiedy w końcu umarł, odmówiono mu wstępu do nieba, a diabeł odmówił mu wstępu do piekła. Został pozostawiony, by wędrować po świecie, niosąc latarnię, której używał, by sprowadzić dusze na manowce.

Tradycja Samhain obejmowała ogniska, które miały zapewnić powrót słońca po zimie i obfitą wiosnę

Druidzi rozpalali ogniska i składali w nich ofiary podczas swoich festiwali Samhain, aby upewnić się, że słońce powróci, a zimy nie będą tak długie i surowe.

Kobiety wierzyły, że podskakiwanie w poszukiwaniu jabłek może pomóc im śnić o przyszłym małżonku

Po podskakiwaniu w poszukiwaniu jabłek kobiety spały z jabłkiem, które ugryzły pod poduszką i czekały, aż przyszły małżonek przyjdzie do nich we śnie.

Día de los Muertos to latynoskie święto podobne do Halloween i obchodzone mniej więcej w tym samym czasie

Día de los Muertos obchodzone jest 1 i 2 listopada, jest to święto mające na celu uczczenie życia przodków. 1 listopada to dzień poświęcony uczczeniu życia dzieci, które odeszły, a 2 listopada poświęcony jest dorosłym.

Cukrowe czaszki są tworzone podczas Día de los Muertos jako ofiary dla zmarłych dzieci

Sugar Skulls to jaskrawo kolorowe i zdobione czaszki pozostawione na ołtarzach dla Día de los Muertos obok zabawek i smakołyków dla duchów zmarłych dzieci. Kultura latynoska wcale nie postrzega tego jako chorobliwego symbolu, ale zamiast tego przypomina o cyklu życia.

Niektórzy uważają, że dzieci urodzone w Halloween będą miały specjalne zdolności

Opowieści starych żon o dzieciach urodzonych w Halloween mówią, że mogą one urodzić się z darem przewidywania, pozwalającym im widzieć przyszłość.

Starożytni Celtowie świętowali Samhain „głupią kolacją”

Podczas obchodów Samhain celtycy zapraszali swoich zmarłych krewnych na kolację zwaną Dumb Supper, podczas której informowali ich o życiu żyjących. W międzyczasie dzieci bawiły się i zabawiały zmarłych, zanim wierzono, że odejdą.

Halloween jest uważane za szczęśliwy czas na ogłoszenie ciąży

Poganie (pierwotnie świętujący Samhain) wierzyli, że jest to szczęśliwy dzień na wielkie ogłoszenia, a podzielenie się wiadomością o ciąży może przynieść dziecku szczęście.

Skrypt dla Koszmar przed świętami został napisany po tym, jak Danny Elfman napisał piosenki do filmu

Tim Burton podzielił się pomysłem i kilkoma szkicami z Elfmanem, zanim zaczął pisać scenariusz. Elfman napisał 10 numerów muzycznych, a następnie jego ówczesna dziewczyna, Caroline Thompson, włączyła te piosenki do scenariusza.

Po wydaniu Krzyk sprzedaż identyfikatorów rozmówców potroiła się

Być może jedna z najbardziej ukochanych serii horrorów w historii, Krzyk (1996) wywołał gorączkę zakupów ID dzwoniącego po jego wydaniu. Kultowy złoczyńca z horroru Ghostface znany jest z dzwonienia do swoich ofiar i wypytywania ich o ciekawostki z horrorów przed atakiem. Jaki jest Twój ulubiony horror?

W kulturze latynoskiej uważa się, że motyle monarchy przetrzymują duchy zmarłych

Podczas obchodów Día de los Muertos czczone są motyle monarchy, ponieważ uważa się, że trzymają duchy zmarłych bliskich. To przekonanie wywodzi się z migracji monarchów do Meksyku w tym czasie, zbiegającej się z Día de los Muertos.

Halloweenowy klasyk Hokus Pokus pierwotnie zaczęło się jako bajka na dobranoc

David Kirschner pierwotnie opowiedział historię sióstr Sanderson swoim córkom jako bajkę na dobranoc. Później zdecydował się napisać i wyprodukować film.

Oryginał Disney Channel Miasto Halloween został nakręcony w St. Helens w stanie Oregon i co roku w mieście odbywa się ceremonia zapalenia dyni

Gigantyczna latarnia z dyni w centrum Halloweentown była podstawą przytulnego filmu o Halloween. Co roku w mieście St. Helens organizowane jest rodzinne spotkanie, na którym zapala się replikę dyni, by zabrzęczeć w upiornym sezonie.

Simpsonowie coroczne promocje na Halloween były pierwotnie uważane przez producentów za zbyt przerażające

Producenci długo emitowanej kreskówki myśleli o treści Straszny domek na drzewie odcinki tak bardzo odbiegały od normalnej treści i mogą przestraszyć widzów. Przez kilka pierwszych lat emisji specjalne postacie, takie jak Marge Simpson, łamały czwartą ścianę, aby ostrzec widzów.

Najczęściej wyszukiwanym kostiumem na Halloween jest czarownica

Według Google Trends numerem jeden w wyszukiwaniu kostiumów na Halloween w 2022 roku jest wiedźma. Tuż za nimi są kostiumy Spidermana, Dinozaura, Stranger Things i Wróżki.

Nagietki służą do zapraszania duchów do domów krewnych podczas Dnia Zmarłych

Ludzie zapraszają duchy swoich przodków do swoich domów, tworząc ścieżkę z żywymi pomarańczowymi kwiatami prowadzącą do ich domów.

M&Msy to najpopularniejsze słodycze na Halloween

Czekolada pokryta cukierkami znalazła się na szczycie listy najpopularniejszych cukierków typu „cukierek albo psikus” tuż nad Reesesem.

W Niemczech wiele gospodarstw domowych chowa swoje noże kuchenne w noc Halloween

Wierzą, że ukrywanie noży kuchennych pozwoli duchom krewnych wejść do ich domów bez ryzyka zranienia się nożami.

Kołysanie po jabłka było pierwotnie romantyczną grą towarzyską

W oryginalnej brytyjskiej grze w podskakiwanie o jabłka imię potencjalnego małżonka byłoby zapisane na jabłku. Kobiety próbowały wtedy ugryźć jabłko mężczyzny, z którym chciały się zabiegać, i wierzyły, że mogą określić, w jaki sposób związek będzie oparty na łatwości ugryzienia jabłka.

Hrabia von Licz na Ulica Sezamkowa uczy dzieci liczenia w oparciu o stare wampirze przesądy

Wierzono, że wampiry będą zmuszone zatrzymywać się i liczyć rozsypane zboże i nasiona lub dziury w sieci rybackiej. Niektórzy ludzie rozsypywali nasiona przed swoimi drzwiami, aby uniemożliwić wampirom wejście w nocy.

Przebój Halloweenowy „The Monster Mash” został zakazany w Wielkiej Brytanii na 11 lat

Kiedy „The Monster Mash” został wydany, znajdował się na szczycie billboardów przez 14 tygodni, ale BBC uznało, że puszczanie go przez fale radiowe w Wielkiej Brytanii jest zbyt chorobliwe, więc go zakazali. Zakaz został cofnięty w 1973 roku i ponownie znalazł się na szczycie list przebojów.